UCPW6181MHD
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
923286
Description
CAP ALUM 180UF 20% 420V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
UCPW6181MHD PDF
Type Description
Series:UCP
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:180 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:420 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.04 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.56 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):1.890" (48.00mm)