LP560M450A1P3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
923288
Description
CAP ALUM 56UF 20% 450V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
LP560M450A1P3 PDF
Type Description
Series:LP
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:56 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):0.984" (25.00mm)