ULV2E180MNL1GS
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
923308
Description
CAP ALUM 18UF 20% 250V SMD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
ULV2E180MNL1GS PDF
Type Description
Series:ULV
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:18 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:55 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:88 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.571" (14.50mm)
Surface Mount Land Size:0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)