ALS70A363DE040
VIGOR # :
923346
Description
CAP ALUM 36000UF 20% 40V SCREW
DataSheet
ALS70A363DE040 PDF
Type Description
Series:ALS70
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:36000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:40 V
ESR (Equivalent Series Resistance):27mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:11000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:12.7 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:15.1 A @ 10 kHz
Impedance:23 mOhms
Lead Spacing:0.504" (12.80mm)
Size / Dimension:1.417" Dia (36.00mm)
Height - Seated (Max):3.307" (84.00mm)