LLS2C152MELC
VIGOR # :
923349
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 160V SNAP
DataSheet
LLS2C152MELC PDF
Part Status:Active
Capacitance:1500 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:160 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:3.94 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:5.91 A @ 50 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.181" (30.00mm)