ALC80F181CB400
VIGOR # :
923352
Description
SNAP-IN HIGH CV 105C 180UF 400V
DataSheet
ALC80F181CB400 PDF
Part Status:Active
Capacitance:180 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):672mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.32 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.93 A @ 10 kHz
Impedance:343 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)