EMLE160ADA101MF90G
Manufacturer
United Chemi-Con
VIGOR # :
923355
Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
EMLE160ADA101MF90G PDF
Type Description
Series:Alchip™- MLE
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:81 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:87.48 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.354" (9.00mm)
Surface Mount Land Size:0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)