500D228M016FK2T
Manufacturer
Vishay / Sprague
VIGOR # :
923351
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 16V AXIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
500D228M016FK2T PDF
Type Description
Series:500D
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:2200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.492" Dia x 1.752" L (12.50mm x 44.50mm)