LNX2V183MSEJ
VIGOR # :
923360
Description
CAP ALUM 18000UF 20% 350V SCREW
DataSheet
LNX2V183MSEJ PDF
Part Status:Active
Capacitance:18000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:350 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:39.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:55.58 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max):8.780" (223.00mm)