ALA7DD271CD500
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
923363
Description
ALU SNAP IN 270UF 500V
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
ALA7DD271CD500 PDF
Type Description
Series:ALA7D
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:270 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:500 V
ESR (Equivalent Series Resistance):916.4mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:13000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:2.48 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:6.12 A @ 10 kHz
Impedance:193.6 mOhms
Lead Spacing:-
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)