EEV-EB2G220M
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
923364
Description
CAP ALUM 22UF 20% 400V SMD
DataSheet
EEV-EB2G220M PDF
Type Description
Series:EB
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:22 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:205 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:410 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size:0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)