381LX331M180J012
VIGOR # :
923365
Description
CAP ALUM 330UF 20% 180V SNAP
DataSheet
381LX331M180J012 PDF
Part Status:Active
Capacitance:330 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:180 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.7 A @ 20 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)