500D476M063CC2A
Manufacturer
Vishay / Sprague
VIGOR # :
923382
Description
CAP ALUM 47UF 20% 63V AXIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
500D476M063CC2A PDF
Type Description
Series:500D
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:47 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.315" Dia x 0.807" L (8.00mm x 20.50mm)