50MH74.7MEFCTZ5X7
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
923447
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
50MH74.7MEFCTZ5X7 PDF
Type Description
Series:MH7
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:4.7 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:29 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)