383LX223M080B092VS
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
923458
Description
CAP ALUM 22000UF 20% 80V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
383LX223M080B092VS PDF
Type Description
Series:383LX
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:22000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:80 V
ESR (Equivalent Series Resistance):22mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:7.83 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:9 A @ 20 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max):3.701" (94.00mm)