NPA470M16
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
VIGOR # :
923459
Description
CAP-470MF 16V AXIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
NPA470M16 PDF
Type Description
Series:NPA
Package:Bag
Part Status:Active
Capacitance:470 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Bi-Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.512" Dia (13.00mm)