ALC80D821CD200
VIGOR # :
923462
Description
SNAP-IN HIGH CV 105C 820UF 200V
DataSheet
ALC80D821CD200 PDF
Part Status:Active
Capacitance:820 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):257mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.52 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:5.72 A @ 10 kHz
Impedance:154 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)