UVZ2A101MPD1TD
VIGOR # :
923463
Description
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL
DataSheet
UVZ2A101MPD1TD PDF
Type Description
Series:UVZ
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:265 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:397.5 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)