UPS1J100MDD1TA
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
923475
Description
CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
UPS1J100MDD1TA PDF
Type Description
Series:UPS
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:10 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:18.7 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:110 mA @ 100 kHz
Impedance:2.1 Ohms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)