ALF40C222DC100
VIGOR # :
923534
Description
CAP ALU 2200UF 20% 100V PRESSFIT
DataSheet
ALF40C222DC100 PDF
Part Status:Active
Capacitance:2200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):177mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.1 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.67 A @ 10 kHz
Impedance:142 mOhms
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)