LP182M200H9P3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
923536
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
LP182M200H9P3 PDF
Type Description
Series:LP
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1800 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):112mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:3.8 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:5.32 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.969" (50.00mm)