UVZ2G4R7MPD
VIGOR # :
923539
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 400V RADIAL
DataSheet
UVZ2G4R7MPD PDF
Type Description
Series:UVZ
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:4.7 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:50 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:80 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.689" (17.50mm)