50MH52.2MEFCT54X5
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
923541
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
50MH52.2MEFCT54X5 PDF
Type Description
Series:MH5
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:2.2 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:13 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:19.5 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.059" (1.50mm)
Size / Dimension:0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max):0.256" (6.50mm)