UWH1V470MCL1GS
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
923543
Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V SMD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
UWH1V470MCL1GS PDF
Type Description
Series:UWH
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:47 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Polarization:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:52 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:87 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size:0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)