EEU-ED2E470B
VIGOR # :
923550
Description
CAP ALUM 47UF 20% 250V RADIAL
DataSheet
EEU-ED2E470B PDF
Type Description
Series:ED
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:47 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:368 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:920 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)