B43504A2188M62
Manufacturer
TDK EPCOS
VIGOR # :
923560
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 250V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
B43504A2188M62 PDF
Type Description
Series:B43504
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1800 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):80mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:4.16 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:100 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):2.244" (57.00mm)