SLP331M200C1P3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
923563
Description
CAP ALUM 330UF 20% 200V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
SLP331M200C1P3 PDF
Type Description
Series:SLP0712TE (750W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:330 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):603mOhm
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):0.984" (25.00mm)