CGS174U010V3C
VIGOR # :
923617
Description
CAP ALUM 170000UF 10V SCREW
DataSheet
CGS174U010V3C PDF
Part Status:Active
Capacitance:170000 µF
Tolerance:-10%, +75%
Voltage - Rated:10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):13mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:13.5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:17.55 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max):3.125" (79.38mm)