ESE476M050AE3DA
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
923622
Description
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
ESE476M050AE3DA PDF
Type Description
Series:ESE
Package:Cut Tape (CT)Box
Part Status:Active
Capacitance:47 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:105 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:152.25 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)