30D207G006DC2
Manufacturer
Vishay / Sprague
VIGOR # :
923664
Description
CAP ALUM 200UF 6V AXIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
30D207G006DC2 PDF
Type Description
Series:TE
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:200 µF
Tolerance:-10%, +75%
Voltage - Rated:6 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.374" Dia x 0.807" L (9.50mm x 20.50mm)