UWG1E680MNL1GS
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
923665
Description
CAP ALUM 68UF 20% 25V SMD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
UWG1E680MNL1GS PDF
Type Description
Series:UWG
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:68 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:225 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:450 mA @ 100 kHz
Impedance:300 mOhms
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size:0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)