UPJ0J102MHD6TO
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
923668
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
UPJ0J102MHD6TO PDF
Type Description
Series:UPJ
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:765 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:890 mA @ 10 kHz
Impedance:130 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):0.650" (16.50mm)