UTT1E331MPD1TA
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
923670
Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
UTT1E331MPD1TA PDF
Type Description
Series:UTT
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:330 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:178.8 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:298 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.512" (13.00mm)