EET-HC2W271KF
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
923673
Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
EET-HC2W271KF PDF
Type Description
Series:TS-HC
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:270 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):675mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.19 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.666 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)