EEU-FC1C821S
VIGOR # :
923674
Description
CAP ALUM 820UF 20% 16V RADIAL
DataSheet
EEU-FC1C821S PDF
Type Description
Series:FC
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:820 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:903.8 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.205 A @ 100 kHz
Impedance:65 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):0.591" (15.00mm)