LNT1H154MSE
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
923672
Description
CAP ALUM 150000UF 20% 50V SCREW
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
LNT1H154MSE PDF
Type Description
Series:LNT
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:150000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:19.5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:22.425 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max):5.630" (143.00mm)