EEE-FN1E101UP
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
923680
Description
CAP ALUM 100UF 25VDC 20% SMD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
EEE-FN1E101UP PDF
Type Description
Series:FN
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):360mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:156 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:240 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size:0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)