UUA1V100MCL1GS
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
923691
Description
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
UUA1V100MCL1GS PDF
Type Description
Series:UUA
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:10 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:27 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:40.5 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size:0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)