AEB106M2CJ32T-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
923692
Description
CAP ALUM 10UF 20% 160V SMD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
AEB106M2CJ32T-F PDF
Type Description
Series:AEB
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:10 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:160 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:38.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:70 mA @ 100 kHz
Impedance:3 Ohms
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.531" (13.50mm)
Surface Mount Land Size:0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)