AHA476M10C12T-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
923695
Description
CAP ALUM 47UF 20% 10V SMD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
AHA476M10C12T-F PDF
Type Description
Series:AHA
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:47 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):10.6Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive, Bypass, Decoupling
Ripple Current @ Low Frequency:43 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:73.1 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size:0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)