B43540E2827M67
VIGOR # :
923698
Description
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP
DataSheet
B43540E2827M67 PDF
Part Status:Active
Capacitance:820 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):90mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:3.27 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:110 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):2.244" (57.00mm)