LGX2W561MELC50
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
923699
Description
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
LGX2W561MELC50 PDF
Type Description
Series:LGX
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:560 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.98 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.8314 A @ 50 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)