EEE-FKH820XSL
VIGOR # :
923702
Description
CAP ALUM 82UF 50V 20% SMD
DataSheet
EEE-FKH820XSL PDF
Type Description
Series:FKS, Halogen Free
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:82 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):680mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:126.75 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:195 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size:0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)