UCY2D560MPD
VIGOR # :
923704
Description
CAP ALUM 56UF 20% 200V RADIAL
DataSheet
UCY2D560MPD PDF
Type Description
Series:UCY
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:56 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:415 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:830 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):1.043" (26.50mm)