ALS71G134NF063
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
923707
Description
CAP ALUM 130000UF 20% 63V SCREW
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
ALS71G134NF063 PDF
Type Description
Series:ALS71
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:130000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):9mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:27.3 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:28.9 A @ 10 kHz
Impedance:10 mOhms
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:3.031" Dia (77.00mm)
Height - Seated (Max):4.213" (107.00mm)