ALS71H562NP500
VIGOR # :
923705
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 500V SCREW
DataSheet
ALS71H562NP500 PDF
Part Status:Active
Capacitance:5600 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:500 V
ESR (Equivalent Series Resistance):49mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:16.6 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:24 A @ 10 kHz
Impedance:38 mOhms
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:3.031" Dia (77.00mm)
Height - Seated (Max):5.827" (148.00mm)