UUP1E4R7MCL1GS
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
923703
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V SMD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
UUP1E4R7MCL1GS PDF
Type Description
Series:UUP
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:4.7 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Bi-Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:16 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:24 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size:0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)