ALS71U133NF250
VIGOR # :
923697
Description
CAP ALUM 13000UF 20% 250V SCREW
DataSheet
ALS71U133NF250 PDF
Part Status:Active
Capacitance:13000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):26mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:17.9 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:23.2 A @ 10 kHz
Impedance:19 mOhms
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:3.031" Dia (77.00mm)
Height - Seated (Max):4.213" (107.00mm)