UBX2C220MPL
VIGOR # :
923793
Description
CAP ALUM 22UF 20% 160V RADIAL
DataSheet
UBX2C220MPL PDF
Part Status:Active
Capacitance:22 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:160 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 150°C
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:160 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:288 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.689" (17.50mm)