PSU10815
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
923799
Description
CAP ALUM 108UF 125V QC TERM
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
PSU10815 PDF
Type Description
Series:PSU
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:108 µF
Tolerance:0%, +20%
Voltage - Rated:125 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:-
Operating Temperature:-40°C ~ 65°C
Polarization:Bi-Polar
Ratings:-
Applications:Motor Start
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:1.438" Dia (36.53mm)
Height - Seated (Max):2.810" (71.37mm)